Laboratuvar

Gramaj testi;

Levhalardan alınan numune kesitleri birbirinden ayrıştırdıktan sonra, 1 m² oluklu mukavvanın ağırlığını hesaplamaya yarayan bir testtir.

Kalınlık testi;

Oluklu mukavvaları alt ve üst tabakalarının arasındaki mesafenin ölçümüdür. İşlem görmüş levhanın kalınlık değerinin kontrolü, prosesin doğru uygulanıp, uygulanmadığı kontrol etmede önemi bir etkendir.

Bts-Patlatma dayanımı testi ( Burstinh Test);

BTS testi ile kağıt, karton ve oluklu mukavvanın hidrolik basınç altında patlamadan dayanabileceği maksimum basınç değerini tespit etmeyi amaçlarız.

Kutunun düşmesi durumunda iç kuvvetlere karşı patlama dayanımını gösterir. Birimi KPA’dır.

FCT- Yüzey ezilme testi (Flat Crush Testi)

100 cm²’lik yatay konumundaki mukavvanın ezilmeden dayandığı maksimum kuvveti saptamak amacıyla oluklarına paralel olarak uyguladığımız kuvvettir.

ECT-Kenar ezilme testi (Edge Crush Test)

Birim uzunlukta, oluklu mukavvanın dik olarak durduğunda ondüllerin ezilmesi için gerekli maksimum kuvvettir. Tek yüzlü hariç tüm oluklu mukavva türlerine uygulanabilir. Birimi KN/m’dir.

BTC- Kutu çökme dayanım testi;

Oluklu kutuların sıkıştırılmaya karşı direnci belirlenir,

FEFCO standartlarına uygun olarak yaptırılan özel üretim BCT cihazı ile, oluklu mukavva ile ambalajlanan malzemelerin istif edildiklerinde en alttaki kutunun taşıyabileceği yük miktarını tayinini belirleyen testtir.

COBB- Su emme testi;

Birim yüzeyde levhanın, 10 mm su altında belirli süre de yüzeyinden emdiği su miktarını belirlemek amacı ile uyguladığımız bir testtir. Cobb testi; ürünün muhafazasını etkilediği gibi, kartonun basıla bilirlik ve işlene bilirlik özelliklerini de etkilemektedir.

Nem tayini ve şartlandırma;

Soğuk hava depoları, denizaşırı ürün sevkiyatlar…vb. kullanılan ambalaj ürünlerinin raf ömürlerinin ve dayanımlarının belirlenmesinde yol gösteren bir uygulamamızdır.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]
Geri
WhatsApp
Eposta
Beni Ara

    Telefon Numaranızı gönderin sizi hemen arayalım.